Moja spowiedź
„Moja spowiedź” to autorska propozycja profilaktycznego spotkania z młodzieżą. Spektakl (scenariusz i reżyseria: Sławosz Marcisz na podstawie opowiadania Karoliny Surman) jest grany od 2007 roku. W 2009 roku zostały przygotowane dodatkowe części warsztatowe. Pilotaż odbył się w czerwcu 2009 roku i pozwolił na wypracowanie obecnej formuły programu.
Przeczytaj więcej o pilotażu, zobacz wyniki badań
Opis spotkania
Aby spotkanie było efektywne i skupiało uwagę uczestników, może wziąć w nim udział ok. 60 uczniów (2 klasy) lub ok. 100 rodziców. Program trwa około 60 minut i składa się z 3 części:
1. Warsztaty dramy (ok. 20 min.)
Uczestnicy spotkania poznają Anię. Nie robią tego jednak fizycznie, ale pobudzając swoją wyobraźnię. Oglądają i omawiają rekwizyty wyciągane w dowolnej kolejności z pudełka. Pudełko to jest własnością głównej bohaterki, która przechowuje tam przedmioty przedstawiające najważniejsze wydarzenia w jej życiu. Metodą przynęty (pytań naprowadzających) uczestnicy spotkania tworzą własną historię Ani. Tutaj każdy pomysł jest dobry, każde wydarzenie jest prawdopodobne. Każdy z uczestników ma możliwość zobaczyć przedmiot i podać swój sposób interpretacji.
2. Spektakl (ok. 20 min.)
Uczestnicy mają możliwość poznania Ani osobiście. Ponadto dowiadują się, jak naprawdę wyglądało jej życie. Poprzez autorski spektakl pt. Moja spowiedź istnieje duża szansa na zmianę nastawienia młodzieży do alkoholu przede wszystkim przez pokazanie jego negatywnego działania na konkretnym przykładzie. Spektakl opowiada bowiem o nastoletniej Ani, która rekonstruując swoją historię jednocześnie przedstawia kolejne etapy rozwoju nałogu, przez który straciła dziecko. Atmosfera spektaklu przypomina spotkanie Anonimowych Alkoholików. Ania – główna bohaterka – przedstawiana jest przed dwie osoby: uczestniczkę spotkania AA oraz postać, która prezentuje historię. W spektaklu ważna jest gra świateł oraz przeplatane monologi dwóch aktorek, które tworzą jedną historię.
3. Dyskusja (ok. 20 min.)
Uczestnicy mają możliwość porozmawiania z Anią (gorące krzesło – jedna z metod dramy) oraz Grzegorzem. Zadając im pytania mogą dowiedzieć się tego, co jest dla nich niejasne, co ich ciekawi, jak wygląda jej życie teraz, kiedy posiada przedstawiony bagaż doświadczeń. Jest to czas konfrontacji historii stworzonej w pierwszej części z tym, co opowiedziała Ania. To również moment, kiedy każdy może przedstawić swoje przemyślenia. Ponadto w tej części uczestnicy dowiedzą się również, w jaki sposób pomagać (odpowiadanie na pytania uczestników przez zastosowanie metody płaszcz eksperta).
Premiera programu odbyła się 10 listopada 2009 roku w sali koncertowej im. Adama Didura w Operze Śląskiej w Bytomiu przy ulicy Moniuszki 21.
Praca z zespołem
Zaprezentowany powyżej opis dotyczy pojedynczego spotkania z młodzieżą. Jednak na przygotowanie takiego wydarzenia składa się długa praca obsady aktorskiej oraz technicznej. Zachęcamy do informowania uczniów o naborze do zespołu Klubu Kontra. W czasie zajęć uczestnicy wezmą udział w warsztatach dramy, tworząc historię Ani na podstawie przedmiotów i przedstawiając ją w postaci scenek improwizowanych. Analiza poszczególnych zachowań odbywa się przy pomocy techniki 5 poziomów świadomości. Ta technika towarzyszy również w każdym momencie tworzenia spektaklu jako możliwość psychologicznego poznania każdej postaci spektaklu.
Na jednym z pierwszych spotkań obecny będzie również psycholog (lub terapeuta), który podzieli się z wolontariuszami własnymi doświadczeniami z zakresu alkoholizmu wśród młodzieży. Psycholog będzie zaproszony również na jedno ostatnich spotkań warsztatowych, podsumowujące cykl przygotowań do wystawienia sztuki profilaktycznej. Pozwoli to więc na skonfrontowanie wyobrażenia uczestników (prezentowanego w czasie warsztatów dramy) z wypowiedzią zaproszonego gościa.
Na zajęciach, poza warsztatami dramy oraz próbami do spektaklu, będą odbywały się warsztaty z zakresu dykcji, technik aktorskich, interpretacji, analiza tekstu etc. Osoby, które nie mają zdolności aktorskich, będą mogły współtworzyć spektakl rozwijając inne swoje zdolności, np.: organizacyjno-menadżerskie, a także będą mogły uczestniczyć w przygotowaniu elementów scenografii, doborze kostiumów, oprawie muzycznej, projekcie plakatu, fotografii, nagraniach wideo. Osoby te poznają także różne techniki wykorzystywane w pracy artystycznej.
Działanie u Państwa
W przypadku zainteresowania zaproszeniem Klubu Kontra do swojej instytucji (szkoły, domu kultury i innych) zapraszamy do zapoznania się z wymaganiami technicznymi. Istnieje również możliwość przygotowania grupy w zaproponowanym miejscu (zajęcia standardowo odbywają się w IV Liceum Ogólnokształcącym im. B. Chrobrego w Bytomiu przy placu Sikorskiego 1). W obydwu przypadkach zachęcamy do indywidualnego kontaktu z biurem Fundacji.
Cel programu
Cel główny: promowanie profilaktyki wśród młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej poprzez działanie artystyczno-teatralne
Cele poboczne:
- stosowanie dramy jako techniki poznania psychologii postaci;
- stworzenie spektaklu o tematyce profilaktycznej;
- zachęcenie odbiorców do własnych refleksji i wniosków oraz aktywnego udziału w spotkaniach;
- dotarcie do odbiorcy przez ukazanie problemu alkoholu na konkretnym przykładzie;
- uwrażliwienie młodego człowieka na rozpad osobowości, degradację społeczno-zawodową, swoją przyszłą karierę, a także przedstawienie możliwości wchodzenia w konflikt z prawem i otoczeniem;
- pobudzenie kreatywności młodzieży;
- wzrost zainteresowania dramą, teatrem oraz arteterapią – stosowaniem sztuki w technice resocjalizacji;
- dotarcie i zaangażowanie środowisk defaworyzowanych;
- dotarcie do rodziców;
- przeprowadzenie badania świadomości profilaktycznej;
- przyznanie certyfikatu(ów) “Świadoma szkoła”.
Zakładane rezultaty
- uświadomienie młodzieży oraz dorosłym problemu alkoholizmu;
- upowszechnienie profilaktyki w szkołach, środowiskach młodzieżowych oraz wśród osób dorosłych;
- świadomość znaczenia jednostki;
- nie traktowanie tematu alkoholizmu jako temat tabu;
- pobudzenie kreatywności młodzieży;
- edukacja w dziedzinie sztuki (drama, teatr);
- edukacja w zakresie działań pomocowych osobom zagrożonym wykluczeniom społecznym oraz osobom uzależnionym.
Poznaj Partnerów Projektu
UWAGA! Stworzony i opisany przez Sławosza Marcisza projekt przedstawiony został Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Śląskiego Teatru Tańca. Pomysł, założenia oraz forma spotkań pn. “Moja spowiedź” są chronione prawem autorskim. Wykorzystywanie w jakiejkolwiek formie materiałów zawartych na stronie: zdjęć, grafik, plików audio i video, tekstów bez zgody autora witryny jest surowo zabronione. Materiały zawarte na stronie są własnością ich autorów i chronione są prawem autorskim. Kopiowanie oraz rozpowszechnianie zabronione.