Pilotaż programu Moja spowiedź

Czerwiec 2009

W czerwcu 2009 roku przeprowadziliśmy pilotażowy cykl spotkań dla uczniów bytomskich gimnazjów oraz szkół średnich. Forma spotkania przebiegała według ustalonego po pilotażu programu – warsztatów dramy, spektaklu oraz dyskusji. Dodatkowo w ramach pilotażu na początku odbywała się kilkuminutowa prezentacja idei działania Klubu Kontra oraz Programu Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Teatr”, natomiast na zakończenie spotkania uczestnicy byli proszeni o wypełnienie ankiety dot. programu „Moja spowiedź” oraz brali udział w badaniu dot. poziomu świadomości profilaktycznej, przeprowadzanym wśród uczniów miejskich szkół oraz rodziców.

Projekt ten odbywał się w ramach realizacji najciekawszego zadania, którego opis został przedstawiony Fundacji Śląskiego Teatru Tańca w Bytomiu na zakończenie projektu edukacyjnego Akademia Młodego Lidera. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła Bytomska Gazeta Miejska, o projekcie pisało również Miasto Bytom (24. czerwca 2009 r.) oraz gazeta Rynek 7 (lipiec 2009 r.)

Pilotaż programu Moja spowiedź odbył się w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 w Bytomiu przy ulicy Powstańców Warszawskich 12 w dniach 8-10 czerwca 2009 roku. Udział w spotkaniu był oczywiście nieodpłatny. Zaproszenia skierowaliśmy do kilkunastu bytomskich szkół średnich. Pozytywnie odpowiedziało tylko 5 bytomskich szkół:
1. I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Smolenia (42 osoby)
2. Gimnazjum nr 9 im. Wiktora Palińskiego (20 osób)
3. Gimnazjum nr 14 w ZSO nr 5 im. Johna Kennedy’ego (34 osoby)
4. Gimnazjum nr 8 im. Janusza Korczaka (134 osoby)
5. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3 (57 osób)

Lipiec 2009

Ponadto przeprowadziliśmy również badania w czasie IV Przystanku PaT – akcji Komendy Głównej Policji. Prezentując program uczestnikom Przystanku mieliśmy możliwość konfrontacji z osobami, które nie tylko są w wieku naszej grupy docelowej, ale również są związane z profilaktyką. Grupa na Przystanku PaT to osoby z całej Polski, biorące udział w różnych akcjach mających na celu zapobieganie zjawiskom wykluczenia społecznego.

Badania

Uczestnicy spotkań (obydwie grupy pilotażowe) wzięli udział w ankietowym badaniu, polegającym na ocenie programu. Szczegółowe wyniki ankiet znajdują się na stronie Wyniki badań. Każda szkoła otrzymała certyfikat udziału w programie pilotażowym. Jest to forma wyróżnienia dla szkół, które nie obawiają się podjąć ryzyka związanego z udziałem w nowym, nieznanym programie profilaktycznym, który bezpośrednio angażuje młodzież.

Realizacja

W programie pilotażowym udział wzięli:

  • Sławosz Marcisz – pomysłodawca oraz koordynator działań związanych z przygotowaniem spotkań, prowadzenie warsztatów dramy oraz pogadanki w czasie spotkań, obsługa techniczna spektaklu;
  • Paulina Brodzińska – pomoc logistyczna przy działaniach związanych z przygotowaniem spotkań, rola Ani (1) w czasie spektaklu oraz dyskusji;
  • Justyna Wrońska – pomoc logistyczna przy działaniach związanych z przygotowaniem spotkań, rola Ani (2) w czasie spektaklu;
  • Maciej Kuś – rola Grzegorza w czasie spektaklu oraz dyskusji;
  • Paweł Szepiszczak – rola kolegi w czasie spektaklu;
  • Zuzanna Biniek – rola Angeliki w czasie spektaklu.
Zobacz wyniki badań